  • C1206C751J5GACTU
C1206C751J5GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C751J5GACTU
HK JDW NO:
417-C1206C751J5GACTU
Package:
Datasheet:
C1206C751J5GACTU
Description:
750pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 3998
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1206C751J5GACTU
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    750pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC/PAPER, 7/13 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    880μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm