  • C1206F224K3RACAUTO
C1206F224K3RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1206F224K3RACAUTO
HK JDW NO:
417-C1206F224K3RACAUTO
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
SMD Auto X7R FO 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206F224K3RACAUTO
    Select All
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto X7R FO
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Open Mode
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    0.9mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.043 1.10mm