  • C1206H103J5GACTU
C1206H103J5GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206H103J5GACTU
HK JDW NO:
417-C1206H103J5GACTU
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
C1206H103J5GACTU
Description:
SMD Indust C0G HT200C 10000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~200°C 2 Terminations Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 927
Step5Bar-code shipping tag
C1206H103J5GACTU
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.043 1.10mm
  • Thickness
    1.0922mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    SMD Indust C0G HT200C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%