  • C1206N240F1GRH
C1206N240F1GRH
advertisement
Manufacturer No:
C1206N240F1GRH
HK JDW NO:
417-C1206N240F1GRH
Description:
24pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
C1206N240F1GRH
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    24pF
  • Depth
    1.6mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.2mm