  • C1206S102K5RACAUTO
C1206S102K5RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1206S102K5RACAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1206S102K5RACAUTO
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Auto X7R FE 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206S102K5RACAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto X7R FE
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Floating Electrode
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.78mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm