  • C1206S473K5RAC
C1206S473K5RAC
advertisement
Manufacturer No:
C1206S473K5RAC
HK JDW NO:
417-C1206S473K5RAC
Package:
1206
Datasheet:
Description:
47nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
C1206S473K5RAC
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    0.78mm
  • Width
    1.6mm