  • C1206T106K8RCLTU
C1206T106K8RCLTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206T106K8RCLTU
HK JDW NO:
417-C1206T106K8RCLTU
Description:
SMD COTS X7R 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206T106K8RCLTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD COTS X7R
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    High Reliability, Bypass, Decoupling
  • Additional Feature
    MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm