  • C1206X103K3JACAUTO
C1206X103K3JACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1206X103K3JACAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1206X103K3JACAUTO
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Auto U2J Flex 10000pF 25V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1206X103K3JACAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto U2J Flex
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    U2J
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10000pF
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm