  • C1210C123KFRACTU
C1210C123KFRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C123KFRACTU
HK JDW NO:
417-C1210C123KFRACTU
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X7R HV 0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Quantity:
In Stock : 140
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1210C123KFRACTU
  • Thickness (Max)
    0.091 2.30mm
  • Thickness
    2.3114mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R HV
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm