  • C1210C224J5RAC
C1210C224J5RAC
advertisement
Manufacturer No:
C1210C224J5RAC
HK JDW NO:
417-C1210C224J5RAC
Package:
1210
Datasheet:
Description:
220nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 1210
Step5Bar-code shipping tag
C1210C224J5RAC
  • Package / Case
    1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Bulk
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    0.9mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm