  • C1210S224K5RACAUTO
C1210S224K5RACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1210S224K5RACAUTO
HK JDW NO:
417-C1210S224K5RACAUTO
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
SMD Auto X7R FE 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1210S224K5RACAUTO
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto X7R FE
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Floating Electrode
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    0.9mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm