  • C1608X7R1V105K080AE
C1608X7R1V105K080AE
advertisement
Manufacturer No:
C1608X7R1V105K080AE
HK JDW NO:
769-C1608X7R1V105K080AE
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X7R1V105K080AE Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
C1608X7R1V105K080AE Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
C1608X7R1V105K080AE Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X7R1V105K080AE applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1608X7R1V105K080AE
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    939.8μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C