  • C3216X5R1E476M160AC
C3216X5R1E476M160AC
advertisement
Manufacturer No:
C3216X5R1E476M160AC
HK JDW NO:
769-C3216X5R1E476M160AC
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X5R1E476M160AC Description
General type C series, a commercial grade of TDK's multilayer ceramic chip capacitor C3216X5R1E476M160AC, is a surface-mounted component, in which multilayer dielectrics and inner electrodes are stacked alternately. The monolithic structure ensures superior mechanical strength and high reliability. Also, outstanding frequency characteristics such as low ESR and low ESL are provided owing to the simpler structure than other capacitors. The capacitance range is up to 100µF and the lineup has been expanding to a range of the film capacitor and electrolytic capacitors.
C3216X5R1E476M160AC Features
Superior mechanical strength and high reliability due to the monolithic structure
Outstanding frequency characteristics such as low ESR and low ESL by the simple structure
Low self-heating value and high resistance to ripple on account of the low ESR
No polarity
C3216X5R1E476M160AC Applications
General electronic equipment
Mobile devices
Servers, PCs, tablets
Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C3216X5R1E476M160AC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X5R
  • Voltage
    25V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.6mm