  • CGA2B3X5R1V104M050BB
CGA2B3X5R1V104M050BB
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B3X5R1V104M050BB
HK JDW NO:
769-CGA2B3X5R1V104M050BB
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA2B3X5R1V104M050BB Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 35V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CGA2B3X5R1V104M050BB Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 35V
CGA2B3X5R1V104M050BB Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA2B3X5R1V104M050BB applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B3X5R1V104M050BB
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
    EAR99
  • Length
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    500μm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness
    558.8μm
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Capacitance
    0.1μF
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Tolerance
    ±20%