  • C1608X8R1E154K080AB
C1608X8R1E154K080AB
advertisement
Manufacturer No:
C1608X8R1E154K080AB
HK JDW NO:
769-C1608X8R1E154K080AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X8R1E154K080AB Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C1608X8R1E154K080AB Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X8R being the highest temperature coefficient
C1608X8R1E154K080AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X8R1E154K080AB applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1608X8R1E154K080AB
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.15μF
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm