  • C1608X8R1H104M080AB
C1608X8R1H104M080AB
advertisement
Manufacturer No:
C1608X8R1H104M080AB
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C1608X8R1H104M080AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X8R1H104M080AB Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1608X8R1H104M080AB Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1608X8R1H104M080AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X8R1H104M080AB applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C1608X8R1H104M080AB
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm