  • C1805P103M1XSC
C1805P103M1XSC
advertisement
Manufacturer No:
C1805P103M1XSC
HK JDW NO:
417-C1805P103M1XSC
Description:
C(SIZE)P 10nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1805
Step5Bar-code shipping tag
C1805P103M1XSC
    1805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    0.98mm
  • Length
    4.57mm