  • C1808C122J5GACTU
C1808C122J5GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1808C122J5GACTU
HK JDW NO:
417-C1808C122J5GACTU
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm C0G 1200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1808C122J5GACTU
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1200pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1mm
  • Length
    4.7mm
  • Thickness (Max)
    0.045 1.15mm
  • Thickness
    1.143mm