  • C1808C220JHGACAUTO
C1808C220JHGACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1808C220JHGACAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1808C220JHGACAUTO
Package:
1808 (4520 Metric)
Description:
SMD Auto C0G HV 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Quantity:
In Stock : 937
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1808C220JHGACAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.7mm
  • Width
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.069 1.75mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto C0G HV
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    22pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV