  • C1808C221JCGAC7800
C1808C221JCGAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C1808C221JCGAC7800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1808C221JCGAC7800
Package:
1808 (4520 Metric)
Description:
SMD Comm C0G HV 220pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1808C221JCGAC7800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    SMD Comm C0G HV
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    220pF
  • Thickness (Max)
    0.061 1.55mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C