  • C1808C221KHRACTU
C1808C221KHRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1808C221KHRACTU
HK JDW NO:
417-C1808C221KHRACTU
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
C1808C221KHRACTU
Description:
SMD Comm X7R HV 220pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Quantity:
In Stock : 3357
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C1808C221KHRACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    38 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm X7R HV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.7mm
  • Width
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.069 1.75mm
  • Thickness
    1.7526mm