  • C1808P153K1XPH
C1808P153K1XPH
advertisement
Manufacturer No:
C1808P153K1XPH
HK JDW NO:
417-C1808P153K1XPH
Package:
1808
Datasheet:
Description:
15nF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1808
Step5Bar-code shipping tag
C1808P153K1XPH
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1808
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Depth
    2.03mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm