  • C1812C562KFRACTU
C1812C562KFRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1812C562KFRACTU
HK JDW NO:
417-C1812C562KFRACTU
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X7R HV 5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1812C562KFRACTU
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1812 (4532 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R HV
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    1.5kV
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm