  • C192C274K5R5CA
C192C274K5R5CA
advertisement
Manufacturer No:
C192C274K5R5CA
HK JDW NO:
417-C192C274K5R5CA
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
270nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded
Step5Bar-code shipping tag
C192C274K5R5CA
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Diameter
    3.56mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    2.54mm