  • C2012C0G2E103K125AA
C2012C0G2E103K125AA
advertisement
Manufacturer No:
C2012C0G2E103K125AA
HK JDW NO:
769-C2012C0G2E103K125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012C0G2E103K125AA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.With a voltage of 250V, it can operate.
C2012C0G2E103K125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
C2012C0G2E103K125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012C0G2E103K125AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C2012C0G2E103K125AA
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm