  • C2012X5R1A335K125AA
C2012X5R1A335K125AA
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R1A335K125AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C2012X5R1A335K125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X5R1A335K125AA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.With a voltage of 10V, it can operate.
C2012X5R1A335K125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
C2012X5R1A335K125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X5R1A335K125AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R1A335K125AA
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X5R
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm