  • C2220C102JGGACTU
C2220C102JGGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C2220C102JGGACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C2220C102JGGACTU
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
C2220C102JGGACTU
Description:
SMD Comm C0G HV 1000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 1288
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C2220C102JGGACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm C0G HV
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    5.7mm