  • C2220C103KCRACTU
C2220C103KCRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C2220C103KCRACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C2220C103KCRACTU
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
C2220C103KCRACTU
Description:
SMD Comm X7R HV 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 921
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C2220C103KCRACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Comm X7R HV
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    5mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.4mm
  • Length
    5.7mm
  • Thickness (Max)
    0.061 1.55mm
  • Thickness
    1.5494mm