  • C2220C183J1GACTU
C2220C183J1GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C2220C183J1GACTU
HK JDW NO:
417-C2220C183J1GACTU
Datasheet:
C2220C183J1GACTU
Description:
SMD Comm C0G 0.018μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C2220C183J1GACTU
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5650
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    1mm
  • Length
    5.7mm
  • Thickness (Max)
    0.061 1.55mm
  • Thickness
    1.5494mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Published
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.018μF