  • C2220C562JFGACTU
C2220C562JFGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C2220C562JFGACTU
HK JDW NO:
417-C2220C562JFGACTU
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
C2220C562JFGACTU
Description:
SMD Comm C0G HV 5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 54
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C2220C562JFGACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    SMD Comm C0G HV
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    5650
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5mm
  • Thickness (Max)
    0.106 2.70mm
  • Thickness
    2.6924mm