  • C2824H393JBGACT050
C2824H393JBGACT050
advertisement
Manufacturer No:
C2824H393JBGACT050
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C2824H393JBGACT050
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Indust C0G HVHT200C 0.039μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.280Lx0.240W 7.10mmx6.10mm -55°C~200°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage, High Temperature Surface Mount, MLCC 2824 (7260 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C2824H393JBGACT050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    SMD Indust C0G HVHT200C
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.240W 7.10mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Downhole
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    7260
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.5mm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness (Max)
    0.106 2.70mm
  • Thickness
    2.6924mm