  • C315C102K1G5TA7301
C315C102K1G5TA7301
advertisement
Manufacturer No:
C315C102K1G5TA7301
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C315C102K1G5TA7301
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
GoldMax 300 Comm C0G 1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2842
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C315C102K1G5TA7301
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GoldMax 300 Comm C0G
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2.54mm
  • Height Seated (Max)
    0.183 4.66mm