  • C315C152K1R5CA
C315C152K1R5CA
advertisement
Manufacturer No:
C315C152K1R5CA
HK JDW NO:
417-C315C152K1R5CA
Datasheet:
C315C152K1R5CA
Description:
GoldMax 300 Comm X7R 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
C315C152K1R5CA
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    7mm
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    2.54mm
  • Height Seated (Max)
    0.183 4.66mm