  • C316C104M5U5TA
C316C104M5U5TA
advertisement
Manufacturer No:
C316C104M5U5TA
HK JDW NO:
417-C316C104M5U5TA
Description:
GoldMax 300 Comm Z5U 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 21
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C316C104M5U5TA
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm Z5U
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.84mm
  • Height Seated (Max)
    0.230 5.84mm
  • Length
    3.81mm