  • C320C271JCG5TA
C320C271JCG5TA
advertisement
Manufacturer No:
C320C271JCG5TA
HK JDW NO:
417-C320C271JCG5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
270pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 378
Step5Bar-code shipping tag
C320C271JCG5TA
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    5.08mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2020
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    3.18mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    5.08mm