  • C320C565M3R5TA
C320C565M3R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C320C565M3R5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C320C565M3R5TA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
GoldMax 300 Comm X7R 5.6μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.200Lx0.160W 5.08mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
C320C565M3R5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.160W 5.08mmx4.07mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6μF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2016
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.290 7.36mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    4.064mm