  • C3216C0G2A473J115AC
C3216C0G2A473J115AC
advertisement
Manufacturer No:
C3216C0G2A473J115AC
HK JDW NO:
769-C3216C0G2A473J115AC
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216C0G2A473J115AC Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
C3216C0G2A473J115AC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C3216C0G2A473J115AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216C0G2A473J115AC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C3216C0G2A473J115AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    1.15mm
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm
  • Thickness
    1.2954mm