  • C3216X6S1C156M160AC
C3216X6S1C156M160AC
advertisement
Manufacturer No:
C3216X6S1C156M160AC
HK JDW NO:
769-C3216X6S1C156M160AC
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X6S1C156M160AC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X6S.With a voltage of 16V, it can operate.
C3216X6S1C156M160AC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C3216X6S1C156M160AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X6S1C156M160AC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C3216X6S1C156M160AC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X6S
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X6S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm