  • C3216X7S3D471K130AA
C3216X7S3D471K130AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216X7S3D471K130AA
HK JDW NO:
769-C3216X7S3D471K130AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X7S3D471K130AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Ceramic capacitor runs on voltage of 2kV - Rated DC.
C3216X7S3D471K130AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV
C3216X7S3D471K130AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X7S3D471K130AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C3216X7S3D471K130AA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.059 1.50mm
  • Thickness
    1.4986mm