  • C333C471KHR5TA7301
C333C471KHR5TA7301
advertisement
Manufacturer No:
C333C471KHR5TA7301
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C333C471KHR5TA7301
Package:
Radial
Description:
GoldMax 300 Comm X7R HV 470pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
C333C471KHR5TA7301
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R HV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
    3025
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.420 10.67mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    6.35mm