  • C340C225M5U5TA
C340C225M5U5TA
advertisement
Manufacturer No:
C340C225M5U5TA
HK JDW NO:
417-C340C225M5U5TA
Description:
GoldMax 300 Comm Z5U 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm -10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 81
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C340C225M5U5TA
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    340
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm Z5U
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.81mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    7mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    4015
  • Voltage
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm