  • C340C511JCG5TA7303
C340C511JCG5TA7303
advertisement
Manufacturer No:
C340C511JCG5TA7303
HK JDW NO:
417-C340C511JCG5TA7303
Description:
510pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
C340C511JCG5TA7303
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4027
  • Height
    11.68mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    6.86mm