  • C340C682KCR5TA7303
C340C682KCR5TA7303
advertisement
Manufacturer No:
C340C682KCR5TA7303
HK JDW NO:
417-C340C682KCR5TA7303
Description:
6.8nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
C340C682KCR5TA7303
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4027
  • Height
    11.68mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    6.86mm