  • C350C155M1U5HA
C350C155M1U5HA
advertisement
Manufacturer No:
C350C155M1U5HA
HK JDW NO:
417-C350C155M1U5HA
Description:
C(SIZE)C-GOLDMAX 1.5μF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C350C155M1U5HA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)C-GOLDMAX
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Depth
    5.08mm
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    5020
  • Height
    14.22mm
  • Length
    12.7mm