  • C350C475Z5U5TA
C350C475Z5U5TA
advertisement
Manufacturer No:
C350C475Z5U5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C350C475Z5U5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor 80% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C350C475Z5U5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    5.08mm
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    5020
  • Height
    14.22mm
  • Length
    12.7mm