  • C356C104KDR5TA
C356C104KDR5TA
advertisement
Manufacturer No:
C356C104KDR5TA
HK JDW NO:
417-C356C104KDR5TA
Description:
GoldMax 300 Comm X7R HV 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.500Lx0.270W 12.70mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 29
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C356C104KDR5TA
    Select All
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R HV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.270W 12.70mmx6.86mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.400 10.16mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    5027
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.670 17.02mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    6.86mm