  • C412C152J5G5TA7200
C412C152J5G5TA7200
advertisement
Manufacturer No:
C412C152J5G5TA7200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C412C152J5G5TA7200
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
AxiMax 400 Comm C0G 1500pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Axial
Quantity:
In Stock : 8142
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C412C152J5G5TA7200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    AxiMax 400 Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25.4mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    3.05mm