  • C420C152K1G5TA
C420C152K1G5TA
advertisement
Manufacturer No:
C420C152K1G5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C420C152K1G5TA
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
1.5nF Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
C420C152K1G5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Length
    5.08mm