  • C420C183J1R5CA
C420C183J1R5CA
advertisement
Manufacturer No:
C420C183J1R5CA
HK JDW NO:
417-C420C183J1R5CA
Package:
Dipped
Datasheet:
C420C183J1R5CA
Description:
18nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C420C183J1R5CA
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    18nF
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Length
    6.6mm