  • C420C222J5G5CA7200
C420C222J5G5CA7200
advertisement
Manufacturer No:
C420C222J5G5CA7200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C420C222J5G5CA7200
Package:
Axial
Description:
AxiMax 400 Comm C0G 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
C420C222J5G5CA7200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AxiMax 400 Comm C0G
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Length
    25.4mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Voltage
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    2.54mm
  • Length
    6.604mm